صابون برای صورت ممنوع

بسیاری از افراد برای شستشوی صورت خود از صابون استفاده می کنند و ژل های مخصوص شستشوی صورت را محصولاتی تبلیغاتی می دانند ، که تصوری اشتباه است ! همان طور که می دانید پوست صورت ، حساس ترین پوست بدن است و صورت نقش اصلی در زیبایی و ظاهر ما ایفا می کند ؛ پس باید برای سلامت صورت اهمیت قائل شد . در ادامه عوارضی که صابون می تواند برای پوست صورت ایجاد کند را به شما توضیح می دهیم ...

 

ایجاد چین و چروک در صورت

اگر برای شستن صورت خود از صابون استفاده کنید ، حالت اسیدی پوست و رطوبت آن را از بین برده اید . حالت اسیدی پوست فواید بسیاری دارد از جمله اینکه موجب از بین رفتن باکتری های مضر و جلوگیری از تکثیر آنها می شود .  همچنین استفاده از صابون موجب خشک شدن پوست می شود . اگر پوست خشک شود ، نهایتا در آن خط و خطوط و چین و چروک ها ظاهر می شوند . چین و چروک ها صورت را بد شکل کرده و سن افراد را بیشتر نشان می دهند .

صابون باعث تغییر PH طبیعی پوست می شود

PH معیار اندازه گیری خاصیت اسیدی یا قلیایی است . PH طبیعی پوست بین ۵ تا 5/5 که در محدوده خاصیت اسیدی  قرار دارد . صابون های معمولی بسیار قلیایی هستند و برای صورت مناسب نیستند چون پوست را خشک و کدر می کنند . صابون ها چربی های طبیعی را نیز از بین می برد ، در نتیجه پوست خشک می شود . خشکی باعث شده که پوست چربی بیشتری تولید کند . با شستن بیش از حد و از بین بردن چربی ، صورتتان چرب تر میشود و این یکی از مضرات صابون برای پوست صورت است. افراد دارای پوست چرب به هیچ عنوان نباید از صابون استفاده کنند .

صابون باکتری های مفید پوست را از بین می برد

هم باکتری های مفید و هم باکتری های مضر و آسیب رسان در  سطح پوست بدن وجود دارد . باکتری های خوب به مبارزه و از بین بردن باکتری های بد ، از جمله میکروب هایی که می توانند باعث بیماری های عفونی شوند ، کمک می کنند . صابون ها به طوری کلی هم باکتری های خوب و هم باکتری های بد را از بین میبرند و در نتیجه فرد در مقابل بیماری های پوستی آسیب پذیر تر خواهد شد .

صابون باعث حساسیت زایی می شود

مواد در صابون ها می توانند از سد لایه پوستی عبور کرده و به لایه های زیرین پوست بروند و التهاب و خارش پوست را ایجاد کنند . صابون ها از مواد شیمیایی قوی ساخته شده اند . پوست در برابر مواد شیمیایی قوی در صابون ، حساسیت نشان می دهد و در نتیجه می تواند پیامد های شدیدی داشته باشد . یک صابون معمولاً از ترکیبی از چربی یا روغن ساخته می شود ؛ اما غالباً مواد اضافی نیز در آن گنجانده می شود که بسیاری از آنها مواد شیمیایی خطرناکی محسوب می شوند ، به عنوان مثال ، سدیم لوریل سولفات به عنوان جهش زا شناخته می شود که می تواند منجر به تغییرات سلولی شود ، و یا بنزیل استات موجود در صابون سرطان زا هست و در بلند مدت می تواند منجرب به سرطان پوست شود .