آموزش اصلاح ریش با تیغ ( ژیلت ) یکی از آن مواردی است که اکثر مردان به دنبال آن هستند . عدم اصلاح صحیح و اصولی ریش با تیغ می تواند سبب بروز زخم ، جوش و حساسیت روی پوست شما شود و منظره ای نامناسب را برای صورت شما ایجاد کند. در این مقاله قصد داریم تا به آموزش اصلاح ریش با تیغ به صورت اصولی بپردازیم ، پس اگر قصد دارید تا به بهترین شکل ممکن صورت خود را با تیغ اصلاح نموده و پس از اصلاح از مشاهده صورت یکدست و نرم خود در آینه لذت ببرید ، با ما تا انتهای این مقاله آموزشی همراه باشید .


مرحله اول

اگر ریش های شما بلند است ، با استفاده از ماشین های ریش تراش سعی کنید تا ابتدا ریش خود را کوتاه کنید ، چرا که تراشیدن ریش بلند با تیغ بسیار دشوار است . اگر ریش شما کوتاه است می توانید از انجام این مرحله صرف نظر کنید .

مرحله دوم

قبل از شروع اصلاح ، صورت خود را با آب گرم یا ولرم بشویید . اصلاح بعد از شستن صورت با آب گرم ، باعث نرم شدن ریش و باز شدن منافذ پوست شما می شود. این کار به شما کمک می کند تا پوست شما تحریک نشود و خطر ایجاد بریدگی صورت هنگام اصلاح را کاهش می دهد .

نکته : با توجه به مطلب گفته شده ، هنگام حمام می تواند موقیعیت ایده آلی برای اصلاح ریش با ژیلت باشد . 

مرحله سوم

در این مرحله از آموزش اصلاح ریش با تیغ ، شما باید صورت خود را با ژل یا خمیر یا فوم اصلاح ریش ، لیز و کف آلود کنید .  قبل از شروع اصلاح اجازه دهید تا کف ریش به مدت 2 الی 3 دقیقه روی صورتتان بماند تا پوست صورت شما را کاملا مرطوب کند .

( برای خرید انواع ژل و فوم اصلاح می توانید به صفحه ی محصولات اصلاح مراجعه کنید )

مرحله چهارم

 استفاده از تیغ مرطوب و یا قدیمی ممکن است باعث تحریک بیشتر پوست شما شود ، پس تیغ خود را در محیطی خشک و غیر از حمام یا دستشویی نگهداری کنید تا از رشد باکتری روی آن جلوگیری کنید .

همانطور که در جریان هستید ؛ تیغ های اصلاح و انواع ژیلت ، طول عمر مفیدی دارند و پس از گذشت این طول عمر ، تیغ ها دیگر مثل سابق تیز نیستند و باعث اصلاحی سخت و دردناک می شوند . طول عمر مفید هر تیغ متناسب با برند و مدل آن تیغ متفاوت خواهد بود . 

یکی از دلایل اصلی تحریک پوست پس از اصلاح ، استفاده از تیغ یا ژیلت های قدیمی و زیاد استفاده شده است . بعضی افراد تیغ های خود را به مدت طولانی نگه می دارند که منجرب اصلاحی بی کیفیت و دردناک می شود . ترجیحا برای هر بار اصلاح صورت ، از تیغی استفاده کنید که از طول عمر مفید آن نگذشته باشد و آن را با هر بار شستشو و در محیطی خشک و بدون رطوبت نگهداری کنید .

( برای خرید انواع ژیلت و تیغ یدک می توانید وارد صفحه ی محصولات اصلاح شوید )

مرحله پنجم

در این مرحله شروع به اصلاح کنید . سعی کنید هنگام اصلاح ، تیغ را در جهت رشد موهای صورت خود حرکت دهید . اگر بر خلاف جهت رشد موها تیغ را حرکت دهید ، ممکن است پوست شما تحریک شده و دچار حساسیت پس از اصلاح شود .

جهت رشد مو صورت بسیاری از افراد مانند تصویر زیر است اگرچه میتواند برای بعضی ها متفاوت باشد :

مرحله ششم

سعی کنید به آرامی اصلاح کنید و پس از هر 3 الی 5 سانت اصلاح ، تیغ خود را تمیز نموده و موهای اضافی را از آن جدا کنید . اگر بی وقفه اصلاح کنید و تیغ شما با مو مسدود شود ، این قضیه روند اصلاح را برای شما دشوار می کند . برای تمیز کردن تیغ حین اصلاح ، باید آن را با آب گرم بشویید . استفاده از آب گرم برای شستشوی تیغ ، باعث گرم نگه داشتن آن و اصلاحی یکدست تر برای شما خواهد شد .

مرحله هفتم

برای جلوگیری از تحریک پوست در ناحیه گردن ، سعی کنید که گردن شما آخرین ناحیه ای باشد که آن را اصلاح می کنید . چرا که اینگونه به پوست گردن فرصت بیشتری برای مرطوب شدن و نرم شدن می دهید . گردن خود را نیز همانند صورت خود به آرامی و در مسیر رشد موها اصلاح کنید .

مرحله هشتم

پس از اصلاح ، صورت خود را با آب سرد بشویید تا منافذ پوست شما بسته شود . سعی کنید وقتی می خواهید خمیر ریش یا ژل اصلاح را از روی صورت خود پاک کنید صورت خود را زیاد مالش ندهید . مالیدن زیاد صورت هنگام شستشو می تواند پوست شما را تحریک کرده و منجر به قرمزی صورتتان شود .

مرحله نهم

پس از شستشو و خشک کردن صورت ، در حالیکه هنوز پوستتان مرطوب است از افتر شیو متناسب با پوست خود استفاده کنید . افتر شیو ها به بهبود لطافت پوست و کاهش تحریک آن کمک می کنند . هنگام استفاده از افتر شیو آن را به آرامی روی صورت خود بمالید ؛ سعی کنید پس از اصلاح ، از افتر شیوهای حاوی الکل استفاده نکنید ، چرا که به جای تسکین پوست می توانند سبب خشکی یا تحریک پوست شما شوند .

( برای خرید انواع افتر شیو می توانید به صفحه ی محصولات اصلاح مراجعه کنید )

و تمام ! در پایان از یک اصلاح اصولی و حرفه ای لذت ببرید .