ریزش مو فرآیندی است که هر روزه برای همه ی ما اتفاق می افتد و جالب اینجاست که بدانید این اتفاق امری نرمال و طبیعی ست . ریزش مو هنگامی غیر طبیعی و باعث نگرانی می شود که از حد طبیعی و معمول بیشتر شود و ریزش مو در ظاهر فرد تغییراتی قابل دیدن و ملموس ایجاد کند .
ریزش مو به تنهایی مخصوص مردان نیست و در خانم ها هم این اتفاق وجود دارد ؛ در حقیقت همه‌ی ما هر روز در حال از دست دادن مقداری از موهای خود هستیم . از نظر بسیاری از مقالات علمی ریزش ۱۰۰ تار مو در هر سر و در هر روز طبیعی است .


چرا ریزش مو رخ می دهد ؟
به طور طبیعی ، هر تار مو روند رشد طبیعی خود را در یک دوره حداکثر 6 ساله طی می‌کند . در طی این دوره فعالیت متابولیک فولیکول مو کاهش پیدا می کند و ریزش مو قبل از اینکه ریشه مو دوباره تولید شود اتفاق می‌افتد و یک تار موی جدید شروع به رشد کردن می‌کند . این چرخه کیفیت مو را در مدت زمان طولانی تضمین می کند .

 هر روز حدود 100 تار مو به پایان عمر خود می رسند، که به عنوان ریزش موی طبیعی شناخته می شود و همه افراد آن را تجربه می کنند . هر ریشه مو در طول زندگی یک فرد می تواند بین 10 تا 30 بار از این چرخه عبور کند . تعداد دفعاتی که هر ریشه از این چرخه می گذرد تا زمانی که هیچ مویی دوباره رشد نکند از نظر ژنتیکی برای هر فرد مشخص می شود ، به همین دلیل است که با افزایش سن ، تعداد موها به طور طبیعی کاهش می یابد.


چه زمانی ریزش مو تبدیل به یک مشکل جدی می شود ؟
اگر شما بیشتر از ۱۰۰ تار مو در طی یک روز و به صورت متناوب از دست بدهید ؛ می‌توان گفت که دچار ریزش مو حاد شده اید . از نشانه های ریزش مویی که باید جدی گرفته شود ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • روی بالش ، روی شانه مو یا توری دریچه کف حمام ، موهای بسیار بیشتری نسبت به قبل پیدا می کنید.
  •  مو های شما کم حجم تر و نازک تر به نظر می رسد.
  •  در قسمت جلوی مو ها ، خط مو عقب تر می رود. ( پیشانی شما وسیع تر می شود ) 
  •   فرق سر بزرگ تر می شود. 
  •   یک نقطه طاس در پشت سر ظاهر می شود.
  •   پوست سر در بعضی نواحی قابل مشاهده می شود.

اگر یک یا دو ویژگی بالا در شما رخ دهد ، می‌توان گفت که ریزش موی شما در حال افزایش است. 

ابتدا باید مشخص کنید که ریزش موی شما از چه نوعی است ؟ ۸۰ درصد ریزش مو ها از نوع ارثی هستند ، به این صورت که در هر چرخه رشد مو که صحبت کردیم ، مرحله رشد کوتاه می شود و تار مو نازک‌تر و با سرعت زیاد این چرخه تکرار می شود تا زمانی که دیگر مویی رشد نخواهد کرد . ریزش مو ارثی عمدتا در ناحیه پشت و شقیقه سر رخ می دهد.


چگونه جلوی ریزش مو بیش از حد را بگیریم ؟
با در نظر گرفتن تمامی جوانب بهتر است که اقدامی جدی در راستای ریزش موی خود بگیرید .
برای جلوگیری از ریزش موی ارثی و یا ریزش موی مرتبط با افزایش سن می‌توان از شامپو ضد ریزش مو آلپسین مدل Caffeine C1 استفاده کرد . استفاده از این محصول موجب افزایش روند رشد موی شما و موجب انعطاف پذیری و سازگاری بیشتر موهای تان به فاکتور های مغذی موجود در شامپو می شود که در نهایت ریزش موی شما تا حد زیادی درمان می شود . استفاده از این شامپو به صورت روتین بسیار مهم است چرا که بهترین و مطمئن ترین راه تامین و نفوذ کافئین و سایز مواد مغذی به ریشه موها استفاده روزانه و منظم خواهد بود . برای خرید این شامپو از فروشگاه اینترنتی لوکس مَرد ( فروشگاه تخصصی آقایان ) روی عکس شامپو کلیک کنید .