یکی از مهم ترین محصولات مراقبت از پوست آقایان به خصوص با شروع فصل گرما ، کرم ضد آفتاب است .
اگر چه استفاده از کرم های ضد آفتاب در تمامی فصول سال لازم و اجباری است اما در آغاز فصل گرما این الزام شکل جدی تری به خودش می گیرد . همانطور که بارها دیده اید ، در بسته بندی های ضد آفتاب ، عددی تحت عنوان اس پی اف ( SPF ) وجود دارد ، در این مقاله به موضوع SPF می پردازیم :


وقتی صحبت از کرم ضد آفتاب می‌شود ، مقدار اس پی اف هم به دنبال آن می آید .
اس پی اف در واقع مخفف Sun protection factor است که برای نشان دادن میزان محافظت در مقابل نور خورشید به کار می رود .
عدد اس پی اف در واقع نشان دهنده قدرت ضد آفتاب در برابر اشعه خورشید است و هر چه عدد اس اپی اف بیشتر باشد ، به معنای محافظت بیشتر در برابر خورشید و قوی تر بودن محصول است. در واقع این عدد نشان می‌دهد که یک فرد تا چه مدت می‌تواند قبل از آفتاب سوختگی و قرمز شدن پوست در زیر نور خورشید بماند .


در نور خورشید دو نوع اشعه ماوراءبنفش (UV) وجود دارد که یکی را UVA و دیگری را UVB می‌نامند . به طور کلی ، در نور آفتاب مقدار اشعه UVA بیشتر از UVB است . این دو اشعه طول موج متفاوتی بایکدیگر دارند . از نظر اثر بر روی پوست ، UVA را اشعه پیر کننده پوست می‌نامند چرا که باعث پیری زودرس پوست می شود . اشعه UVB قابلیت نفوذ بیشتری در پوست داشته و به همین دلیل بافت پوست را عمیقا تخریب می‌کند که پیری زودرس و ایجاد چین و چروک و سرطان پوست از اثرات مخرب این اشعه است .
 رابطه میان مقدار SPF کرم‌های ضد آفتاب و اشعه های خورشید به صورت زیر است :
ضد آفتاب با SPF ۱۵ تا ۹۳ درصد در برابر اشعه های خورشید محافظت دارد .
ضد آفتاب با SPF ۳۰ تا ۹۷ درصد در برابر اشعه های خورشید محافظت دارد .
ضد آفتاب با SPF ۵۰ تا ۹۸ درصد اشعه های خورشید محافظت دارد .
موارد بالا نشان دهنده این واقعیت است که یک کرم ضد آفتاب با 15 SPF فقط 4 درصد کمتر از ضد آفتابی با SPF 30 در دفع اشعه های خورشید ضعیف‌تر عمل می‌کند . نکته مهمی که وجود دارد در مصرف مرتب و منظم ضد آفتاب است و اینکه در تماس طولانی مدت زیر نور خورشید ، ضد آفتاب را باید هر 4 ساعت یکبار بر روی پوست دوباره شارژ شود .


آیا همیشه اس پی اف بالاتر بهتر است ؟
در کارخانه های تولید کرم ضد آفتاب ، برای افزايش SPF ، بايد درصد چربی را بالا ببرند تا مواد شيميايی زيادی را وارد آن محصول کنند . بنابراين کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالا ، خيلی چرب هستند و می توانند عوارضی را ايجاد کنند .
کرم‌های ضدآفتاب با اس پی اف 50 و ۷۰ و بالاتر ، فقط برای کسانی که بیماری پوستی دارند ، توسط پزشک تجویز می‌شوند، مانند کسانی که به نور آفتاب حساسند و یا سرطان پوست دارند . چون همان چند درصد اضافه حفاظت از پوست هم برای این بیماران مهم است .

اس پی اف مناسب پوست آقایان چند است ؟
متخصصین پوست ضد آفتاب های با اس پی اف ۱۵ و بالاتر را برای پوست آقایان پیشنهاد می‌دهند . بطور کلی برای افراد عادی بدون هیچ گونه سابقه بیماری پوستی ، ضدآفتاب معتبر و بدون پارابن با اس پی اف ۱۵ تا 50 مناسب می باشد .