چربی موی سر از غددی در پایه مو ترشح می شود . ترشح چربی مو لازم است چون از شکستگی موها جلوگیری می کند ؛ اما اگر ترشح چربی مو بیش از حد باشد می تواند به مشکل چرب شدن مو ها تبدیل شود .  دراین پست به معرفی 7 دلیل چرب شدن مو ها  ( ترشح بیش از حد چربی )  می پردازیم  که با رعایت آن ها و رعایت شیوه ی نگهداری مو های چرب ، راه حل های کنترل چربی موی سر را یاد می گیریم :


1- رژیم غذایی نامناسب  

کمبود ویتامین هایی B و E و روی و آب ، می تواند باعث چربی مو شود ، پس از مواد غذایی مفید و مغذی و آب کافی استفاده کنید . باور نادرستی که در بین مردم وجود دارد این است که هر چقدر غذای چرب بخوریم ، مو های چرب تری نیز خواهیم داشت که تصور غلطی است . بلکه فقط روغن ترانس است که برای پوست و مو مضر است .

 2- استرس  

تاثیر منفی استرس بر روح و جسم انسان ثابت شده است . استرس با تاثیر بر روی هورمون آندروژن ( هورمون کنترل کننده چربی مو ) باعث چرب شدن زود هنگام مو ها می شود .

3- شستشوی بیش از حد مو

درست است که موهایتان را می شویید تا تمیز شود و چربی آن از بین برود، ولی شستشوی زیاد کمکی نمی کند! متأسفانه ، چنانچه هر روز برای درمان موهای چرب خود از شامپو استفاده کنید ، چربی طبیعی پوست سرتان از بین می رود . به همین علت ، ریشه ی مو سعی می کند تا برای جبران این کمبود ، چربی جدید و بیشتری تولید کند . پس ، حداکثر یک روز در میان یا دو ، سه بار در هفته موهایتان را با شامپو مناسب بشویید .

 4- مالیدن زیاد دست به مو  

خود پوست دست دارای چربی است ، از طرف دیگر دست زدن زیاد به سر باعث تحریک و افزایش ترشح بیشتر چربی مو می شود .

5- استفاده از شانه های کثیف  

در صورت تمیز نبودن شانه ، هر گونه مواد روی آن مثل گرد و خاک ، چربی و . . . به موی شما راه پیدا می کنند و باعث کثیفی و چربی مو می شوند .

 6 - استفاده زیاد از سشوار و یا آب داغ  

استفاده زیاد و افراطی از سشوار موجب افزایش ترشح غدد چربی پوست میشود . همچنین استفاده از آب داغ سبب خشک شدن مو شده و برای جبران این خشکی ، چربی بیشتری در مو تولید می شود .

7- استفاده از شامپو های نامناسب  

حتما از شامپو های مخصوص مو های چرب استفاده کنید چرا که این شامپو ها به هدف کاهش چربی موی سر فرموله شده اند و تاثیر به سزایی در کنترل چربی موی سر دارند . استفاده از شامپو های مو های خشک و یا سایر شامپو با وجود ph متفاوت آنها با پوست چرب و قدرت پاک کنندگی بالایی که دارند می تواند چربی پوست شما را بیشتر کند .