احتمالا برای شما هم پیش آمده که صبح از خواب بیدار شده و در آینه چشم های خود را پف آلود دیده اید . این مشکل بسیاری در مردان است . پف زیر چشم قیافه شما را خسته نشان می دهد و باعث ایجاد حس عدم اعتماد به نفس شده و بر کارکرد اجتماعی شما تأثیر می گذارد .


دلایل ایجاد پف زیر چشم :

  • خواب ناکافی
  • حساسیت ( آلرژی )
  • سن
  • ژنتیک
  • مصرف بیش از حد الکل و کافئین
  • کمبود مواد مغذی


درمان پف زیر چشم

1- استفاده از خیار

 خیار در کاهش پف زیر چشم و تیرگی های دور چشم مؤثر است . برای استفاده از خیار ؛ دولایه نازک از خیار را ببرید و آن را به مدت ۱۰ دقیقه در رو چشم و زیر چشم قرار دهید ،  اینکار را چندبار در روز انجام دهید .

2- استفاده از سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ خام را هم بزنید و سپس آن را با استفاده از  پنبه زیر چشم بمالید و ۲۰ دقیقه بعد صورت را با آب سرد بشویید . شما تفاوت ایجاد شده در زیر چشم و سفت تر شدن پوست پلک را خواهید دید .

3- استفاده از قاشق سرد

این روش بسیار ساده است و باعث سفت شدن پوست دور چشم می شود . برای این منظور ۶-۵ قاشق فلزی را به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه در یخچال قرار دهید . حالا قسمت گرد قاشق را روی چشم قرار دهید تا گرم شود . سپس قاشق گرم را با یک قاشق خنک عوض کنید .

4- تغییر و بهبود روتین زندگی

با ایجاد تغییراتی در روتین و سبک زندگی خود می توانید پف زیر چشم را کاهش دهید ؛ 

به عنوان مثال ، غدا های کم نمک بخورید ، از میوه و سبزیجات بیشتر استفاده کنید . ژیم غذایی با مقادیر کافی ویتامین و مواد مغذی ویتامین های B ، A ، C ، E ، تخم مرغ ، قارچ و گوشت از تورم زیر چشم شما می کاهد .

همچنین خواب کافی داشته باشید ( 8 ساعت در روز ) و در طول شبانه روز آب کافی بنوشید .

 مصرف کافئین ، الکل ، قهوه و نوشیدیی های انرژی زا را کاهش دهید .

5- استفاده از روغن بادام

روغن بادام در کاهش تیرگی و پف زیر چشم مؤثر است . ویتامین های موجود در روغن بادام باعث تغذیه پوست شده و آن را مرطوب می کند . دو سه قطره روغن بادام را زیر چشم بمالید و  با فشار اندک ماساژ دهید . این کار باعث بهبود جریان ورم دور چشم شده و تجمع آب دور چشم را کم می کند .

6- استفاده از سیب زمینی

سیب زمینی حاوی نشاسته است که اثر ضد التهابی دارد . پوست یک سیب زمینی متوسط را بکنید و آن را رنده کنید و در یک تکه پارچه تمیز ریخته و پارچه را گره بزنید. این پارچه را برای چند دقیقه روی پلک ها قرار دهید . این کار را چند بار در روز تکرار کنید . 

7- عمل جراحی  Eye lift

در موارد حاد و خیلی شدید پف زیر چشم و با تصمیم پزشک عمل جراحی به نام (( Eye lift )) برای درمان پف زیر چشم انجام میشود ؛ اما نگران نباشید ، با استقاده از 6 روش قبل شما می توانید به راحتی و خیلی موثر پف زیر چشم خود را درمان کنید و نیازی به عمل جراحی نداشته باشید .