ریزش مو  مشکل بسیاری از آقایان است . در طول شبانه روز مو ها مقداری ریزش خواهد داشت که طبیعی است ولی اگر ریزش مو از حد طبیعی بیشتر باشد ؛ آن وقت مشکل آفرین است . ریزش مو غیر طبیعی میتواند ناشی از رژیم غذایی ضعیف ، کمبود مواد معدنی ، عوارض دارو ، استرس ، بیماری ، آلودگی و یا ژنتیک باشد .

 در این مقاله به طور خلاصه چندین نکته اشاره شده که رعایت آن میتواند باعث کاهش ریزش مو و نقش مهمی در جلوگیری از ریزش مو داشته باشد .


کاهش استفاده از سشوار یا اتو مو

استفاده از زیاد از سشوار و یا اتو های مو به بافت مو آسیب می رساند و باعث خشک شدن ریشه مو می شود .

ماساژ پوست سر با روغن نارگیل  

محققان بر این باورند که روغن نارگیل از آسیب دیدگی‌های ناشی از حالت دادن موها و تابش اشعه‌ی ماوراء بنفش جلوگیری می‌کند . اسید لوریک موجود در روغن نارگیل به پروتئین موجود در مو متصل شده و از شکنندگی مو جلوگیری می‌کند . ماساژ پوست سر با روغن نارگیل منجر به بالا رفتن جریان خون در پوست سر شده و به رشد مجدد مو کمک می‌کند .

شستشوی روزانه با شامپو های مخصوص ضد ریزش

شستن روزانه موها به دلیل سالم و تمیز نگه داشتن پوست سر می‌تواند از ریزش موی سر جلوگیری و به تقویت مو کمک کند . نکته قابل توجه انتخاب بهترین شامپو ضد ریزش است که میتوانید با مشاوره با ما بهترین انتخاب را داشته باشید .

جلوگیری از کشیده شدن مو

گاهی اوقات مثلا هنگام خشک کردن مو بعد حمام یا در بعضی مدل های مو ،  باعث کشیده شدن مو می شود . کشیده شدن مو پیوند بین ریشه مو و پوست سر را تضعیف می کند و باعث افزایش ریزش مو می شود .  

ماساژ پوست با روغن زیتون

از روغن زیتون می‌توان برای نرم کردن عمیق مو استفاده کرد . همچنین ، از مو در برابر خشکی و شکنندگی محافظت می‌کند . روغن زیتون ماده‌ای اصلی در رژیم غذایی مدیترانه‌ای است که می‌تواند به کاهش ریزش موی ژنتیکی کمک کند . دو قاشق غذاخوری روغن زیتون به موهایتان بزنید و پس از 30 دقیقه آن را بشویید .

استفاده از مولتی ویتامین

آهن ، سلنیوم ، زینک و ویتامین‌های A ، B ، C ، D ، همگی برای رشد و نگهداری مو خصوصاً پروسه‌ی بازسازی سلولی مهم هستند . شما می‌توانید مولتی ویتامین‌های مورد نیاز روزانه‌ را از فروشگاه‌های مواد غذایی یا داروخانه‌ها تهیه کنید .

استفاده از تونیک های ضد ریزش مو

یکی از موثر ترین اقدامات جهت جلوگیری از ریزش مو ، استفاده از تونیک ( محلول ) های ضد ریزش مو است که به صورت تخصصی در لابراتور های دارویی تولید می شود . این محلول ها معمولا دارای جینسنگ ، بیوتین و سایر مواد موثر بر ریزش مو است . 

یوگا

اگر ریزش مو به دلیل استرس باشد ، انجام یوگا می‌تواند به درمان آن کمک کند . بعضی از حرکت های یوگا می‌توانند اضطراب را تسکین داده و برای جلوگیری و کاهش ریزش مو موثر باشند .

آب پیاز

افرادی که ریزش مو نقطه ای دارند ، می‌توانند پس از استفاده آب پیاز خام به مدت دوبار در روز شاهد رشد مجدد موهایشان باشند . دانشمندان معتقدند که این اثر جادویی در محتوای گوگرد پیاز نهفته است .

استفاده از شانه های نرم با الیاف طبیعی

 شانه کشیدن به صورت آرام در یک جهت و از بالا به پایین ، به صاف شدن و نرم شدن کوتیکول مو در کمک می‌کند . پس در انتخاب شانه مناسب و استاندارد دقت کنید .

رژیم غذایی غنی از پروتئین

خوردن گوشت بدون چربی ، ماهی ، سویا یا دیگر پروتئین ها، سلامتی مو را افزایش می دهد و به نوبه خود به کاهش ریزش مو کمک می کند ؛ همچنین مصرف سه روز در هفته از سبزیجات از جمله جعفری ، ریحان و سالاد سبزیجات برای این ریزش مو نتیجه بخش خواهد بود .

ورزش

ورزش باعث کاهش استرس و فشار های روحی می شود از این رو در جلوگیری از ریزش مو موثر است . از سوی دیگر ورزش در سلامت عمومی بدن موثر و باعث خون رسانی بهتر به کل بدن از جمله مو ها می شود .