مقدمه

پوست لب در مقایسه با سایر پوست های بدن بسیار لطیف تر و آسیب پذیر تر است ، بنابراین به مراقبت ویژه ای نیاز دارد . پوست پوست شدن و خشکی لب یکی از مشکلات نسبتا شایع در آقایان است که ظاهر و جلوه بدی به فرد می دهد و زیبایی و اعتماد به نفس آقایان را کاهش می دهد . بعضی از آقایان طاقت نمی آورند و با کندن پوست پوست های لب دچار درد و خونریزی می شوند . در این مقاله قصد داریم تا ابتدا دلایلی که باعث خشکی و پوست پوست شدن لب می شود را بررسی کنیم و سپس راه های درمان را توضیح دهیم :


علت های ایجاد خشکی و پوست پوست شدن لب

* آسیب نور خورشید

اشعه های نور خورشید می تواند آسیب زیادی به سلول های پوستی بزند . پوست لب به دلیل داشتن بافت حساسی که دارد ، بسیار آسیب پذیر است ، از این رو پیشنهاد می شود حتما از محافظ لب آقایان که خاصیت ضد آفتاب نیز دارد ، استفاده شود .

* سیگار

سیگار کشیدن تاثیر مستقیمی در خشکی لب دارد ، در نتیجه سعی کنید مصرف آن را کاهش دهید .

* خمیر دندان

تماس خمیر دندان با لب ، به علت داشتن سدیم لوریل فسفات موجود در خمیر دندان ، می تواند باعث ایجاد پوست پوست شدن لب شود .

* کم شدن آب بدن

اگر به اندازه کافی مایعات ننوشید ، بدن شما دچار کم آبی شده و منجرب به خشکی پوست از جمله خشکی لب می شود .

* آب هوای خشن

مشکل خشکی لب در زمستان بسیار شایع است . آب و هوای سرد و خشک و باد شدید باعث از بین رفتن رطوبت لب ها شده و در نتیجه پوست پوست شدن آن را ایجاد می کند .

* مصرف بیش از حد ویتامین A

ویتامین A از طریق مواد غذایی به بدن ما می رسد اما در صورت مصرف بیش از اندازه مکمل های ویتامینی امکان دارد دچار مسمومیت با ویتامین A شویم و همین منجرب به خشکی پوست لب می شود .

* عوارض جانبی دارو

در بعضی از افراد مثل افرادی که دارو های کم کاری تیروئید مصرف می کنند ، ممکن است خشکی لب حاصل عوارض جانبی دارو باشد ، که اگر چنین بود در این باره با پزشک خود مشورت کنید .

* کمبود ویتامین B2

وجود ویتامین B2 برای عملکرد و متابولیسم سلول ها لازم است و خشکی لب می تواند ناشی از کمبود این ویتامین باشد . تخم مرغ و گوشت قرمز حاوی بسیاری ویتامین B2 می باشد .

* حساسیت یا آلرژی

ممکن است به تغییرات فصلی یا ماده غذایی خاصی حساسیت داشته باشید و این حساسیت منجرب به ورم یا خشکی پوست لبتان شود .


درمان خشکی و پوست پوست شدن لب

1-  استفاده از بالم لب ( محافظ لب ) مخصوص آقایان

بالم لب محصولیست که برای محافظت از  لب - مرطوب کننده لب - ضد آفتاب لب - ضد خشکی لب و . . . استفاده می شود . این محصول توسط بسیاری از برند های مختلف تولید می شود .  بالم لب مردانه ( مخصوص آقایان ) به گونه ای درست شده که بدون بو بوده و  هیچ اثر رنگ و براقیت بر روی لب به جا نمی گذارد از این رو مناسب جنسیت مردان تولید شده . . . استفاده از بالم لب مردانه راحت بوده و کافی است روزی یکی دوبار آن را روی لب خود بمالید و از شر پوست پوست شدن لب و خشکی پوست راحت شوید . 

2 - استفاده از خیار

یک تیکه خیار را بریده و عصاره آن را به لب های خود بمالید و بگذارید تا 20 دقیقه بماند . این کار را چند بار در روز تکرار کنید . این کار رطوبت مورد نیاز لبتان را تامین می کند .

3 - استفاده از سر شیر

سر شیر یک مرطوب کننده طبیعی است . مقداری سر شیر تازه را بر روی لب های خود بمالید و بگذارید 10 دقیقه بماند سپس به آرامی لب هایتان را با آب ولرم  بشوریید . این کار را هر روز تکرار کنید .


گزینه های 2 و 3 روش های جانبی و موقت هستند . بهترین روش استفاده از بالم لب آقایان (گزینه 1) می باشد که توسط شرکت های دارو سازی مخصوص پوست و مو و برای این کار ساخته شده است .