محصولات پوست و مو جنس های مختلفی دارند ؛ بعضی از محصولات فقط با یک جنس تولید می شوند و بعضی دیگر با جنس های مختلفی تولید می شوند که مناسب برای نوع پوست و مو مشخص یا کاربرد بخصوصی دارند . تفاوت در انواع محصولات پوستی در ساختار ، فرمول و مواد تشکیل دهنده آنهاست . به طور کلی محصولات پوست و مو در یکی از دسته های فلوئید - ژل - لوسیون - کرم - بالم - پماد قرار می گیرند که در ادامه به بررسی هرکدام می پردازیم :

فلوئید : در لغت (Fluid) به معنای مایع است و به هر محصول آرایشی و بهداشتی که پایه و اساس آن آب و شکلی مایعی داشته باشد ، فلوئید می گویند . از آن جا که محصولات فلوئیدی فاقد چربی هستند برای افراد با پوست چرب و حساس مناسب می باشند . محصولات فلوئیدی اغلب در پوست صورت کارایی دارند و در فصل گرم برای افراد با پوست معمولی هم توصیه می شوند . به عنوان مثال ؛ ضد آفتاب های فلوئیدی و افترشیو های فلوئیدی نمونه ای از محصولات فلوئیدی هستند که در جلوگیری از التهابات پوستی و آکنه ( جوش صورت ) تاثیر زیادی دارند .

ژل : محصولات ژلی بیشتر بر پایه آب و الکل هستند و درصد بسیار کمی چربی دارند ، به همین دلیل به افراد با پوست چرب توصیه می شوند . ژل ها ساختار سبک و شفافی دارند که به سرعت جذب پوست می شوند و رطوبت را در پوست نگه می دارند .

لوسین : در ساختار لوسیون ها از درصد زیادی آب و درصد کمی چربی استفاده شده و برای پوست های نرمال رو به چرب مناسب است . اصلی ترین کار لوسیون ها آبرسانی و حفظ رطوبت پوست است و در فصل تابستان کارایی بیشتری دارند چون میزان چربی لوسیون ها از کِرِم ها کمتر است . پوست صورت نسبت به پوست سایر نقاط بدن نازک تر و حساس تر است و استفاده به موقع از لوسیون ها برای صورت اهمیت زیادی دارد ؛ به خصوص صورت آقایان که به دلیل اصلاح روزانه و چربی بیشتر در معرض التهاب پوست صورت هستند .

کِرِم : معمولا کِرِم ها از درصد مساوی از آب و چربی تشکیل شده اند و دارای رنگ سفید و بافت نرم و غیر جامد هستند ، بر همین خاطر برای پوست های خشک یا نرمال رو به خشک و در فصل زمستان توصیه می شوند . کِرِم ها چون چربی بیشتری در آن ها بکار رفته ،غلظت بیشتری نسبت به لوسیون ها دارند پس لوسیون ها رقیق تر از کِرِم ها هستند .

بالم : بالم ها از ماده ای به نام موم (wax) تشکیل شده اند و در ترکیبات آن ها آب وجود ندارد ، در نتیجه غلیظ تر از کِرِم ها هستند و خاصیت آبرسانی ندارند و فقط خاصیت حفظ رطوبت پوست و محافظت از پوست در برابر سرما و آلودگی را دارند . معمولا بالم ها در نواحی ترک کف پا ، زانو ، آرنج و لب استفاده می شوند که با توجه به ویژگی هایی که دارند ، در طول روزهای خشک و سرد سال در نواحی قرمز و خشک شده پوست کاربرد زیادی دارند . یکی از بالم های پرفروش این روز ها ، بالم لب می باشد که کاربرد فراوانی در صنعت آرایشی و بهداشتی دارد .

پماد : نسبت به تمام محصولات پوستی ، پماد ها بیشترین چربی را دارند و به عبارت دیگر پماد ها روغن های نیمه جامدی هستند که در ترکیب آن ها آب به کار نرفته و بیشتر جنبه درمانی دارند تا جنبه مراقبتی از پوست . غلظت پماد ها بسیار زیاد است و چون خیلی چرب هستند ، استفاد از پماد چندان خوشایند نیست . یکی از معروف ترین پماد ها ، وازلین هست که با ایجاد یک لایه پوشش در پوست ، مانع تبخیر آب از پوست می شوند .

همانطور که با هم بررسی کردیم ، در این مقاله ، مواد تشکیل دهنده انواع محصولات پوستی ، به ترتیب ؛ از کمترین چربی / بیشترین آب ( فلوئید ) تا بیشترین چربی / کمترین آب ( پماد ) نوشته شده بودند و طبق ترتیب مقاله ابتدا رقیق ترین نوع مواد مورد بررسی قرار گرفت ( فلوئید ) و هر چه در مقاله رو به جلو می آمدیم نوع مواد غلیظ تر ( چرب تر ) می شد . 

در پایان ؛ اگر سوالی در مورد انواع محصولات پوست و مو آقایان دارید یا برای خرید نوع محصول مناسب پوست خود تردید دارید ؛ می توانید از صفحه ی تماس با ما و انتخاب یک راه ارتباطی ، با ما در تماس باشید تا کارشناسان ما پاسخگوی سوالات شما باشند .